Koszyk
jak parzyć kawę w dripie - zdjęcie główne

Jak parzyć kawę w dripie?

Z poprzedniego wpisu wiecie już, co to jest ten cały drip. Ba, może zainspirowani artykułem kupiliście te akcesorium lub chociaż wyciągnęliście je z tyłu szafki. Nie ważne jak, ważne że uzbrojeni w sprzęt, stajecie przed blatem kuchennym i zaczynacie zastanawiać się, jak to było z tym przelewaniem – ile kawy zmielić, jak grubo i jak szybko przelać wodę przez kawę. Na te i inne zagwozdki odpowiemy w tym artykule. Poznacie nasze przepisy na parzenie kawy w dripie i mamy nadzieję, że sami też opowiecie nam, jak Wy to robicie. Miłego czytania.

Czego potrzebuję do zaparzenia kawy w dripie?

Dripa w odpowiednim rozmiarze. Przypominamy, że każda wielkość sprzętu ma optymalną ilość kawy, którą można przez niego przelać.

Filtra w rozmiarze dopasowanym do dripa. Przypominamy, że są lepsze i gorsze filtry. Niektóre z tańszych produktów nie są neutralne zapachowo i smakowo.

Świeżo palonej kawy, najlepiej specialty. Nie wiemy, czy dripper obrazi się jak wsypiecie do niego marketową kawę, ale na pewno Wasze doznania smakowe nie będą takie, jakie mogłyby być z ziarnami z fajnej palarni.

Młynka do kawy. No dobra, można też kupić już zmieloną, ale daję słowo – lepsza będzie zmielona tuż przed parzeniem.

Waga i stoper. Może być w jednym urządzeniu, ale nie musi. Przyrządy pomiarowe są niezbędne żeby otrzymać powtarzalny napar.

Gorącej wody. Do przelewania pomocny będzie dzbanek z gęsią szyją, natomiast zwykły czajnik też sobie poradzi, będzie po prostu trochę trudniejszy w obsłudze.

Kawy polecane do dripa

Ogólny koncept parzenia kawy w dripie

Schemat na parzenie jest taki sam dla każdego przepisu.

1. Podgrzej wodę do pożądanej temperatury.

2. Włóż filtr do dripa i przelej trochę wody. W ten sposób wypłuczesz filtr, a także rozgrzejesz dripper.

3. Wsyp zmieloną kawę do filtra i zacznij przelewanie.

4. Przelewaj określoną ilość wody w określonym czasie.

No dobra, a teraz do konkretów. Ile wody, ile kawy i jak przelewać? Przepisów jest sporo, podamy jeden, od którego naszym zdaniem warto zacząć.

Jak parzyć kawę w dripie - przepis

W jakim dripie najlepiej parzyć kawę?

Dobra wiadomość: materiał z jakiego wykonane jest akcesorium nie ma ogromnego wpływu na jakość uzyskanego naparu. Można zatem kierować się kwestiami wizualnymi oraz funkcjonalnymi.

Co jakiś czas dobiegają nas głosy o tym, że któryś materiał np. lepiej kumuluje ciepło, czy wolniej się rozgrzewa, co powinno mieć wpływ na proces parzenia. Są to naszym zdaniem niuanse, którymi nie trzeba zawracać sobie głowy na wczesnym etapie poszukiwania ulubionego przepisu na dripa. Jednak jeśli jesteście ciekawi: obiło nam się o uszy, że plastik > ceramika.

Przepis na kawę w dripie

Powołamy się na autorytet: James Hoffmann i jego przepis dla najpopularniejszego z dripperów, czyli Hario V60.

1. Odmierz i zmiel kawę. Standardowa doza to 6g kawy na każde 100ml wody. Mielenie “średnio-drobne” (w praktyce: przy każdym kolejnym parzeniu zmniejszaj grubość mielenia, aż kawa przestanie być smaczna – wtedy wróć do trochę grubszej frakcji, i gotowe).

2. Podgrzej wodę, przepłucz filtr i naczynia. Dla kaw palonych jasno śmiało używaj gorącej wody, dla kaw palonych ciemniej zacznij niżej (90, a nawet 80 stopni).

3. Wsyp kawę i zrób w środku dziurkę. Brzmi głupio, ale chodzi o to, żeby kawa miała szansę równo się namoczyć przy pierwszym kontakcie z wodą.

4. Dripper na kubek, wytaruj wagę, włącz stoper i zacznij zalewać. Na start wlej 2-3g wody na każdy gram kawy – postaraj się, żeby cała kawa była w miarę równomiernie namoczona. Podnieś dripper i porządnie nim zamieszaj, żeby upewnić się, że kawa faktycznie parzy się równo. Uważaj, żeby nie rozlać 😉

5. Odstaw dripper i poczekaj chwilę. Gdy stoper wskaże 30-45s, ponownie zacznij zalewać. Cel: dobić do 60% zaplanowanej ilości wody w 30s. Zalewaj okrężnymi ruchami, tak żeby woda zamieszała trochę w kawie.

6. Po 30s zalewaj dalej. Cel: dobić do 100% zaplanowanej ilości wody w kolejne 30s. Tym razem zalewaj wolniej i delikatniej. Gdy skończysz, weź łyżeczkę i delikatnie zamieszaj przy górnej krawędzi drippera, żeby upewnić się, że drobinki kawy nie przywarły do filtra.

7. Na tym etapie dripper będzie pełny parzącej się kawy. Odczekaj chwilę, aż część naparu spłynie do kubka, a wtedy podnieś dripper i jeszcze raz nim zamieszaj. Później odstaw i poczekaj, aż cały napar znajdzie się w kubku. Smacznego!

Jak parzyć kawę w dripie - proces

Garść uwag

1. Wszelkie modyfikacje dozwolone!

2. Jeśli to wszystko brzmi zbyt skomplikowanie, skup się na głównych krokach: Wlej trochę wody, zamieszaj, odczekaj chwilę. Wlej powoli resztę wody, znów zamieszaj. Poczekaj aż całość spłynie do kubka i pij.

3. Nowy sprzęt, ekscytacja, pierwszy łyk… i wielkie rozczarowanie? Z naszych doświadczeń wynika, że winna jest prawdopodobnie grubość mielenia. Przetestuj różne ustawienia młynka i sprawdź, które działa najlepiej.

Podsumowanie

Parzenie dripa wymaga zastosowania metody prób i błędów, liczba kroków do wykonania może onieśmielać. Jednak nie warto się zniechęcać! Początkowe wysiłki szybko zostają wynagrodzone NAPRAWDĘ dobrą kawą, przepis wchodzi w nawyk po kilku parzeniach, a kawowa zajawka rośnie z każdym kubkiem. Mamy nadzieję, że podpowiedzieliśmy jak parzyć kawę w dripie, jeśli jednak po przeczytaniu tekstu coś wydaje się niejasne, jak zawsze udostępniamy Wam sekcję komentarzy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa przesyłka

Dla wszystkich zamówień powyżej 149zł

Łatwe zwroty

Skorzystaj z formularza zwrotów

Bezpieczne płatności

Stosujemy certyfikat SSL oraz szybkie przelewy