Koszyk
AeroPress - czym jest i który wybrać?

AeroPress – czym jest i który wybrać?

Zauważyliśmy, że ta nazwa coraz częściej pojawia się w rozmowach z nami – słyszymy ją nawet od osób, które na co dzień nie interesują się kawą. Coś jest na rzeczy! A zatem pora rozpisać się na temat AeroPressu.

Czym jest AeroPress?

AeroPress to ręczny zaparzacz do kawy. Można uplasować go gdzieś na trójstyku światów french pressu, drippera i kawiarki. Dość prosty w użytku, parzący bardzo dobrą kawę, popularny wśród zwolenników kawowych alternatyw. Wyprodukowany w USA.

Jak działa AeroPress?

AeroPress składa się w zasadzie z trzech elementów. Po pierwsze, nakrętka w formie sitka, do której wkładamy papierowe filtry. Po drugie, cylinder w którym następuje proces parzenia – to tam sypiemy kawę i wlewamy wodę. Po trzecie, tłoczek, którym przeciskamy kawę do kubka. Całość jest wykonana z trwałego i lekkiego tworzywa sztucznego.

Proces parzenia wygląda właśnie tak, jak zarysowaliśmy wyżej. Do nakrętki wkładamy filtr, po czym przykręcamy ją do cylindra. Całość stawiamy na kubku lub dzbanku, wsypujemy do środka zmieloną kawę i zalewamy gorącą lub zimną wodą. Mieszamy, zakładamy na górę tłoczek, odczekujemy chwilę i zaczynamy przeciskać. Gdy tłoczek dosięgnie fusów, nasza kawa jest cała i gotowa w kubku lub dzbanku!

Na pierwszy rzut oka ten proces może wydawać się skomplikowany, ale już przy pierwszej próbie okazuje się, że tak naprawdę to nic trudnego.

Historia AeroPressu

Chociaż sam AeroPress został stworzony w 2005 roku, można powiedzieć że jego korzenie sięgają o wiele dalej. Jego twórcą jest wynalazca Alan Adler, który od 1984 roku pod szyldem Aerobie projektował i produkował zabawki sportowe, takie jak Aerobie Pro – latający pierścień podobny do Frisbee. Biorąc pod uwagę, że jego projekt pobił kilka rekordów świata w kategorii najdalej rzuconych obiektów, chyba możemy zaufać wynalazcy również w temacie kawy.

Faktycznie, od czasu wypuszczenia na rynek AeroPress zdobył światową popularność. W 2008 roku dorobił się nawet dedykowanych zawodów: World AeroPress Championship. Pierwsza edycja odbyła się w Oslo i wzięły w niej udział 3 osoby 🙂 Dziś w zawodach startują tysiące uczestników, a same wydarzenie to wieloetapowy konkurs, składający się z ogólnoświatowych rund finałowych, poprzedzonych eliminacjami krajowymi. Informacji o polskiej edycji możecie szukać pod nazwą Mistrzostwa Polski Aeropress.

Z biegiem lat kilka razy zmieniał się materiał oraz dizajn AeroPressu, ale poza tym zaparzacz pozostawał taki sam – Alan Adler był naprawdę mocno przekonany do swojego dzieła! Dopiero w 2019 roku do oryginalnego AeroPressu dołączyła wersja podróżna, czyli AeroPress Go. Kolejne produkty pojawiły się w 2023 roku – przezroczysty AeroPress Clear i większy AeroPress XL, a do tego kilka dodatkowych akcesoriów. Ponoć czekamy jeszcze na AeroPressa Premium, wykonanego ze szkła i stali. Nagromadzenie nowości w ostatnim czasie nastąpiło po tym jak w 2021 roku większościowe udziały w firmie wykupił kanadyjski holding Tiny Capital.

AeroPress - czym jest i który wybrać?
AeroPress rozłożony na części

AeroPress Original

Jak już wspomnieliśmy wyżej, jeszcze do niedawna jedyną opcją do wyboru był AeroPress Original, czyli zaparzacz w wersji oryginalnej. Ciemno-szare, częściowo transparentne tworzywo (polipropylen) i kontrastowy czerwony napis – jeśli widzieliście AeroPressa w ostatnim czasie, zapewne wyglądał właśnie tak.

W opakowaniu ze starszej partii – oprócz samego zaparzacza – można było znaleźć 350 sztuk papierowych filtrów z dedykowanym stojakiem, miarkę do kawy, łopatkę do mieszania, wielofunkcyjny lejek oraz materiałowy woreczek na wszystkie elementy. W nowej partii dodatki zostały ograniczone do 100 sztuk filtrów, miarki i łopatki – dlatego warto rozglądać się za starą wersją, dopóki jeszcze jest dostępna.

W oryginalnym AeroPressie można zaparzyć około 250ml kawy, czyli standardowy kubek.

Standardowa cena: 179zł

AeroPress Go

AeroPress Go to mniejsza wersja oryginału, dedykowana do podróży.

Kluczową częścią zestawu jest kubek z przykrywką, który jest jednocześnie pokrowcem na wszystkie pozostałe elementy. Całość ma wymiary 14x10x10 cm i waży mniej niż 200g. Poza kubkiem i zaparzaczem, w opakowaniu znajdziemy również miarkę do kawy, łopatkę do mieszania, zamykany pokrowiec na 20 filtrów oraz same filtry – tutaj znów liczba została odchudzona z 350 do 100.

W AeroPressie Go zaparzymy około 200ml kawy.

Standardowa cena: 179zł

AeroPress XL

AeroPress XL to dłuuugo wyczekiwana wersja o podwójnej pojemności – ten zaparzacz potrafi wyprodukować 500ml kawy, czyli porcję dla dwóch osób.

Tutaj oprócz miarki do kawy, łopatki do mieszania oraz 100 sztuk filtrów, do zaparzacza dołączony jest również serwer o pojemności 600ml – fajna sprawa, na pewno się przyda! Ważne: do AeroPressu XL używamy dedykowanych filtrów w rozmiarze XL.

Poza tym widać zmianę estetyczną: zamiast czerwonych napisów mamy tutaj srebrne.

Standardowa cena: 349zł

AeroPress Clear

AeroPress Clear to AeroPress Original, tylko w wersji przezroczystej, wykonanej z Tritanu. Zgodnie z deklaracjami, ten materiał jest bardziej wytrzymały od PP, jednak jego główną zaletą jest możliwość zajrzenia do środka zaparzacza. W skrócie, nowinka dla ciekawskich lub wybór estetyczny 🙂 Tutaj również napisy są srebrne.

Podobnie jak w modelu oryginalnym, w opakowaniu znajdziemy miarkę do kawy, łopatkę do mieszania oraz 100 sztuk filtrów. Jeśli chodzi o pojemność to też bez zmian – przy pomocy zaparzacza możemy przygotować do 250ml kawy.

Standardowa cena: 229zł

AeroPress - czym jest i który wybrać?
Filtr do AeroPressu

Akcesoria do AeroPressu

Wszystkie modele AeroPressu są sprzedawane w kompleksowych zestawach – w pudełku zawsze znajdziemy kilka najbardziej przydatnych akcesoriów: miarkę do kawy, łopatkę do mieszania i papierowe filtry. Do AeroPressu XL dostajemy dodatkowo dedykowany serwer, a do AeroPressu Go podręczny kubek i pokrowiec na filtry.

Filtry

Zapas filtrów z czasem będzie trzeba uzupełniać. Jedno opakowanie (350 sztuk) to koszt około 29zł (AeroPress Original, Go, Clear) lub 49zł (AeroPress XL).

Alternatywą dla papierowych filtrów jest wielorazowy filtr ze stali nierdzewnej. Jego cena to 79zł – jest to więc trochę większy wydatek, ale za to posłuży przez długie lata. Warto wiedzieć, że metalowe filtry przepuszczają więcej kawowych drobinek i olejków, dając trochę cięższy i mniej klarowny napar.

Nakładki

Dość popularnym dodatkiem do AeroPressu jest nakładka z zaworkiem otwierającym się pod ciśnieniem, ograniczającym przepływ kawy. Taka nakładka ma umożliwiać parzenie mocniejszej, intensywniejszej kawy – jak w kawiarce. Drugą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość dłuższego parzenia lub parzenia grubiej zmielonej kawy – nakładka zatrzymuje kapanie kawy, którego normalnie trudno uniknąć.

W tej kategorii najpopularniejszą opcją jest nakładka Prismo marki Fellow, sprzedawana w zestawie z metalowym filtrem – za całość zapłacimy około 149zł. Niedawno marka AeroPress wypuściła swoją wersję, czyli Flow Control Filter Cap. Tutaj standardowa cena to 134zł za samą nakładkę.

Stojaki

Potencjalnie fajną opcją do przechowywania zaparzacza jest dedykowany stojak. Jeśli ktoś lubi takie wyzwania i ma trochę wolnego czasu, wykonania warto podjąć się samemu. Alternatywą jest wydanie 149zł na kolejną nowość: AeroPress Organizer.

Uwaga! Przy zakupach trzeba zwracać uwagę, czy dane akcesorium jest kompatybilne z konkretnym modelem AeroPressu. Szczególnie model XL jest w tym względzie poszkodowany – ze względu na większe wymiary, w tym momencie nie ma do niego zbyt wielu dodatków.

Kawa do AeroPressu

AeroPress jest zaparzaczem całkiem uniwersalnym. Można przygotować w nim lekki napar z jasno palonych ziaren, w stylu kawy z dripa. Można też użyć ciemniej palonej kawy i zaparzyć coś mocniejszego – jak w kawiarce. Wszystko zależy od gustu użytkownika, oba pomysły są dobre – więc jak zawsze, warto testować.

My lubimy opcję pierwszą i zdaje się, że jest ona w ogóle bardziej popularna – dlatego poniżej podrzucamy nasze propozycje zestawów przelewowych.

Zalety i wady AeroPressu

Zanim powiemy ostatnie słowo, chcielibyśmy wymienić kilka zalet i wad AeroPressu. Jeśli nadal wahacie się, czy ten zaparzacz to coś dla was – mamy nadzieję, że ta sekcja trochę rozjaśni sprawę.

+ Parzenie kawy w różnym stylu – mała i mocna lub większa i lżejsza
+ Łatwe dostosowywanie pojedynczych parametrów (ilość kawy i wody, grubość mielenia, czas parzenia, jak dużo mieszamy i tak dalej)
+ Możliwość parzenia kawy na ciepło lub na zimno
+ Lekki i wytrzymały
+ Łatwy do czyszczenia

? Ręczna metoda parzenia – dla jednych będzie to fajny rytuał, dla innych strata czasu
? Poziom trudności: średni (na nasze oko porównywalny z kawiarką, trudniejszy niż french press, łatwiejszy niż drip)
? Zaparzacz wymagający użycia filtrów papierowych lub filtra metalowego

Niewielka pojemność (nie dotyczy modelu XL)
Nie należy do najpiękniejszych (chociaż model Clear pozytywnie się wyróżnia)
Stosunkowo drogi, w porównaniu do innych ręcznych zaparzaczy

Podsumowanie

Jeszcze nie tak dawno wybór byłby prosty – teraz już nie jest. Najfajniej prezentuje się AeroPress Clear – ale pytanie, czy warto dopłacać za wygląd? Najbardziej funkcjonalny zdaje się AeroPress XL – ale tutaj trochę odstrasza cena. Jeśli ktoś podróżuje, to może AeroPress Go – ale tak mała pojemność może być uciążliwa. Klasyczny AeroPress Original niby zawsze się sprawdzi – ale to odwieczna zagwozdka, konserwatyzm kontra progresja.

Decyzję w tej kwestii musimy pozostawić zainteresowanym. To co wiemy na pewno, to że AeroPress jest naprawdę fajnym zaparzaczem i warto rozważyć jego zakup, jeśli ktoś rozgląda się za alternatywną metodą dla siebie. Tymczasem kończymy ten wpis i obiecujemy, że już wkrótce pojawi się kolejny: Jak parzyć kawę w AeroPressie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa przesyłka

Dla wszystkich zamówień powyżej 149zł

Łatwe zwroty

Skorzystaj z formularza zwrotów

Bezpieczne płatności

Stosujemy certyfikat SSL oraz szybkie przelewy