Koszyk
Recenzja Behmor 2020SR plus - zdjęcie główne

Recenzja pieca do kawy – Behmor 2020SR plus

Nazywając Behmora piecem do kawy na twarzy pałęta mi się uśmiech wywołany lekkim rozczuleniem. Gdy myślimy o maszynach do roastingu przed oczami mamy wielkie piece bębnowe z charakterystycznym górnym zasypem i wielką tacą chłodzącą. Behmor przy nich to brzdąc. Ja zdecydowanie chętniej określam go samplerem do kawy, jednak dla wielu osób jest to pełnoprawny, choć domowy, piec do kawy.

Specyfikacja Behmora 2020SR plus

Zastanawiając się nad kupnem pieca porównywać będziecie różne informacje, w tym specyfikacje techniczną. Poniżej suche dane, do których wrócimy jeszcze w kolejnych akapitach.

Pojemność: ok. 450g zielonego ziarna
Napięcie: zależne od wersji 120V lub częściej stosowane u nas 220V
Moc: ok. 1600W
Wersja: 2020SR plus (uwaga, jest też starsza wersja 1600)
Waga: ok. 10kg
Wymiary: wysokość 26 cm, szerokość 43 cm, głębokość 31 cm

Cechy pieca

  • pięć automatycznych profili palenia
  • możliwość palenia manualnego (sami dobieramy parametry)
  • bęben z regulowaną prędkością (16 rpm lub 32 rpm)
  • wyciągany bęben
  • automatyczny pochłaniacz dymu
  • automatyczny cykl chłodzenia po każdym wypale
  • stały wizualny podgląd na ziarenka, dzięki szybce we frontowych drzwiach
  • światło w środku pieca

Jak palić dobrą kawę na samplerze Behmor?

Jak palić kawę na Behmor 2020SR plus?

Na to pytanie trudno udzielić nam precyzyjnej i jednoznacznej odpowiedzi. Dobranie odpowiednich parametrów to niełatwa sprawa. Dodajmy do tego ziarna z różnych rejonów, różną obróbkę i subiektywne odczucie co jest dobre, a co nie i praktycznie niemożliwym jest podanie prostych wskazówek, które zapewnią sukces. Nie chcemy zostawiać Was jednak z niczym.

Proponujemy zacząć od wytycznych producenta, które znajdziecie w instrukcji pieca i przeprowadzić kilka wypałów z użyciem automatycznych profili. Dzięki temu zapoznacie się z urządzeniem oraz z przebiegiem procesu wypalania, jeśli nie macie jeszcze tego typu doświadczeń. Później warto przerzucić się na tryb manualny, który pozwala na zdecydowanie większą kontrolę. Bądźcie gotowi na wiele prób i błędów oraz godziny spędzone w internecie na poszukiwaniu wskazówek. Jednak wytrwałość z pewnością zostanie wynagrodzona naprawdę smaczną kawą!

Kilka dodatkowych porad od nas:
– Przed wypałem rozgrzejcie dobrze piec. Przy wkładaniu bębna z kawą uważajcie, żeby się nie poparzyć.
– Na Behmorze fajnie działa metoda “soak”, czyli niska moc na samym początku wypału.
– Nie licząc powyższego, ogólna reguła brzmi: zacznijcie od wysokiej mocy i zmniejszajcie ją stopniowo w trakcie wypału.
– Przy chłodzeniu otwórzcie drzwi pieca, żeby chłodzenie było bardziej efektywne. Przygotujcie się tylko na więcej dymu i więcej sprzątania 🙂

Jak zbierać i analizować dane z wypałów?

Behmor nie posiada wbudowanego oprogramowania do palenia i analizy danych. Żeby zbierać dane z wypału i je analizować zostają nam dwie drogi.

1. Przebudować nieco piec i wprowadzić do niego własny sensor, który podepniemy po kablu do komputera. Takie rozwiązanie jest inwazyjne i wymaga umiejętności technicznych. Jeśli pojawią się takie głosy postaramy się opisać krok po kroku jak to zrobić.

2. Druga opcja nieco mozolna, ale w pełni działająca, to ręczne zapisywanie przyrostu temperatur. Np. co 5 sekund odczytywać wysokość temperatury i zapisywać w kolejnych komórkach Excela. Od razu podpowiemy, przyda się druga osoba, jest wtedy znacznie łatwiej. Po zebraniu danych wystarczy narysować wykres i gotowe. Mamy przybliżoną krzywą palenia. Może nie będzie najdokładniejsza, ale na pewno będzie pomocna.

Czyszczenie samplera

Pamiętaj, że aby wyczyścić piec, maszyna musi być odłączona z prądu i wychłodzona po poprzednim paleniu. Po każdym cyklu należy wyciągnąć tackę i pozbyć się chaffu – charakterstycznych cienkich skórek. Rekomendujemy użycie odkurzacza i pędzelka z włosiem odpowiedniej długości. W ten sposób nieinwazyjnie i bardzo szybko wyczyścimy sampler po każdym paleniu.

Zgodnie z zaleceniami producenta co każde pięć cykli palenia (lub częściej, w zależności jak ciemne wypały lubisz) należy poddać piec bardziej gruntownemu czyszczeniu, polegającemu na przetarciu pieca wilgotną szmatką z lekkim detergentem oraz puszczeniu tzw. dry burn czyli pustego wypału. Kolejność tych czynności jest sprawą dyskusyjną, a szczegóły znajdziecie w dołączanej instrukcji obsługi.

Co kilka miesięcy zalecamy zdjęcie osłony tylnej i bocznej i wyczyszczenie samplera również w tamtych zakamarkach zgodnie z instrukcją obsługi.

Regularne czyszczenie ma wpływ na żywotność pieca!

Ile kosztuje Behmor 2020SR plus?

Cena nowego sprzętu na początku roku 2023 to około 2150zł. Można oczywiście pokusić się o używane sprzęty w niższej cenie, jednak jeśli to Twój pierwszy zakup tego typu, zachęcam do skorzystania z oferty dystrybutorów. Powód jest bardzo prosty, jeśli nie masz doświadczenia w paleniu kawy, będzie Ci niezwykle trudno określić czy sprzęt działa poprawnie, czy nie. Zakup nowego samplera to eliminacja jednej “zmiennej” podczas palenia kawy, a uwierz nam na słowo, to wiele znaczy. 

Nasze doświadczenia i opinie

Behmor był naszym pierwszym małym piecykiem do kawy, szczególnie więc trudno być obiektywnym oceniając go. Posiada ogrom zalet. Nie potrzeba do niego specjalnej instalacji elektrycznej, każdy domowy kontakt nada się do jego podłączenia równie dobrze, bez obaw o kable w ścianach i bezpieczniki. Nie musimy również martwić się o wentylacje, wbudowany pochłaniacz dymu działa bardzo dobrze, dodajmy do tego lekkie uchylenie okna podczas chłodzenia i nie mamy czym się przejmować. Nie potrzeba oddzielnego garażu, warsztatu czy innego dedykowanego pomieszczenia, ludzie z powodzeniem prażą ziarna w Behmorze w domach i mieszkaniach w bloku. Ogromną zaletą jest jakość kawy, którą można uzyskać przy pracy z samplerem. My byliśmy bardzo zadowoleni z uzyskanych wyników. Wykonanie i spasowanie całości jest solidne. Dodatkowym atutem są rozbudowane grupy facebookowe, które zrzeszają kawowych roasterów palących na Behmorze.

Czy zatem sampler ma jakieś wady? Naszym zdaniem jedną główną – pojemność. Z czasem nasze zapotrzebowanie rosło i palenie kawy na Behmorze zaczęło być bardzo uciążliwe. Nie jest to obiektywny minus pieca, ale ograniczenie, z którego warto zdawać sobie sprawę. Dla niektórych pojemność może być równie dobrze zaletą porównując 450 gram zasypu Behmora do np. 50 gram które możemy wypalić na np. Ikawie. Kolejnym aspektem jest poruszony już brak oprogramowania, który utrudnia zdobywanie danych dotyczących palenia. Jeśli lubicie ciemno palone kawy możecie nie osiągnąć oczekiwanych rezultatów. Piec ma ograniczoną moc oraz ograniczony czas palenia. Został zaprojektowany do jasnych i średnich wypałów, choć pomysłowość ludzi jak wypalić ciemną kawę na Behmorze jest co najmniej imponująca.

Gdzie zaopatrzyć się w zielone ziarno?

Wielu home roasterów i nano palarni kawy (w tym swego czasu my) boryka się z problemem dostępności zielonych ziaren kawy. O ile mamy w Polsce co najmniej kilku dużych importerów tego surowca, to minimum logistyczne zakupu wynosi 1 pełny worek kawy. W zależności od jego pojemności to 30/35kg lub zdecydowanie częściej 59/60kg lub 69/70kg. Znając już wydajność Behmora możecie sobie wyobrazić ile trwałoby wypalenie na nim takiej ilości ziarna. A przecież na samym początku chcemy testować jak najwięcej kawy pochodzących z różnych krajów i różniących się między sobą obróbką, punktacją, profilem sensorycznym, etc.

Wychodząc na przeciw Waszej potrzebie postanowiliśmy stworzyć specjalną kategorię dla palarni. Możecie w niej kupować różnorodne ziarna na kilogramy, a nie na worki. Mamy nadzieję, że nasza oferta ułatwi Wam start w świecie home roastingu, a w przyszłości, kto wie, może własnego biznesu.

Podsumowanie

Naszym zdaniem Behmor to świetne urządzenie na start, nie pozbawione pewnych ograniczeń. Nada się idealnie jako sampler lub domowa wypalarka do kawy. Jeśli tylko jest w zasięgu Waszego budżetu – polecamy serdecznie. Nie będziecie zawiedzeni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa przesyłka

Dla wszystkich zamówień powyżej 149zł

Łatwe zwroty

Skorzystaj z formularza zwrotów

Bezpieczne płatności

Stosujemy certyfikat SSL oraz szybkie przelewy