Koszyk
Jaką kawiarkę wybrać. Zdjęcie główne.

Jaką kawiarkę wybrać?

Wybór kafetierki to poważna sprawa! Moka pot jest niezwykle wytrzymały i odporny na trudy dnia codziennego – w związku z tym nierzadko zdarza się, że jeden egzemplarz towarzyszy nam całe życie. To takie kawowe konserwatywne małżeństwo. Dlatego przemyślmy dobrze jakiego sprzętu potrzebujemy, żeby przez dekady spełniał swoją rolę i nasze oczekiwania. W dalszej części artykułu wspólnie zastanowimy się nad najważniejszymi kwestiami i odpowiemy na pytanie: jaką kawiarkę wybrać?

Jaki rozmiar kawiarki wybrać?

Kafetierki występują w różnych rozmiarach. Od miniaturowych 1tz, po monstrualne 18tz (a kto wie, czy nie więcej). O czym informują nas te rzadko spotykane oznaczenia? To liczba porcji espresso jaką możemy uzyskać z kawiarki, gdzie jedna porcja to około 30ml naparu. Wielkość kawiarki dobieramy zatem w zależności od ilości kawy, którą chcemy uzyskać z jednego parzenia.

Jest jednak pewien haczyk. Konstrukcja i zasada działania kafetierki determinuje liczbę porcji. To znaczy, że jeśli w dużej kawiarce postanowimy zaparzyć mniej naparu, będzie bardzo trudno uzyskać zadowalającą jakość kawy. Zatem przelicznik jest jeden: 2tz = 2 porcje, 4tz = 4 porcje, 12tz = 12 porcji, itd. Oczywiście nie musicie wierzyć nam na słowo – zachęcamy do samodzielnego testowania.

Jaką kawiarkę wybrać. Rozmiary 2tz oraz 4tz obok siebie.

Stal, aluminium czy ceramika - z jakiego materiału wybrać kawiarkę?

Cóż, wszystko zależy od Twoich preferencji – każdy materiał ma swoje wady i zalety. To od sposobu użytkowania i osobistego poczucia estetyki zależy, na którą kawiarkę się zdecydujesz. Żaden z wyrobów nie powinien mieć negatywnego wpływu na smak kawy, niezależnie użytego tworzywa. Mówimy oczywiście o produktach sprawdzonych marek.

Najpopularniejszym i najtańszym rozwiązaniem są aluminiowe moka poty. Lekkie, względnie wytrzymałe, często o charakterystycznym kanciastym kształcie. Nie mają wielkich wad, jednak trzeba liczyć się z tym, że po czasie mogą się odkształcać i odbarwiać – zwłaszcza przy niewłaściwym dbaniu o nie.

Zaraz potem w kolejce ustawiają się kawiarki stalowe. Nieco droższe, często o zdecydowanie bardziej obłych kształtach. Odporne na uszkodzenia i łatwiejsze w utrzymaniu w czystości.

Największą awangardę wśród kafetierek wciąż stanowią akcesoria ceramiczne. Sprzęt z tego materiału jest znacznie droższy i bardziej podatny na uszkodzenia. Ich dyskusyjną zaletą jest aspekt wizualny i szeroki wybór modeli.

Sprawdź kawiarki w naszym sklepie

Z czego zbudowana jest kawiarka?

Kawiarka składa się ze zbiornika na wodę znajdującego się na samym dole, sitka do kawy, oraz części górnej, do której trafia napar po zaparzeniu. Moka pot ma jednak jeszcze kilka dodatkowych elementów. Cel niektórych jest oczywisty, innych nieco mniej.

I tak z boku kafetierki wyrasta rączka do wygodnego przenoszenia urządzenia. Uważamy, by podczas parzenia kawy nie ustawiać uchwytu bezpośrednio nad źródłem ciepła. Doprowadzić może to do mocnego nagrzania, a nawet stopienia tego elementu.

Kolejną ważną, ale już mniej oczywistą częścią jest wentyl bezpieczeństwa, umiejscowiony z boku dolnego zbiornika. Mimo, że kawiarka jedną nogą stoi już w świecie metod alternatywnych, to nie da się ukryć, że podczas parzenia wytwarza się ciśnienie (1-2 bary). Może zdarzyć się, że przez nieszczęśliwy zbieg okoliczności lub celowe działanie użytkownika w urządzeniu zbuduje się zbyt wysokie ciśnienie. Kawiarka w ekstremalnych przypadkach może nawet wybuchnąć, jednak przed najczarniejszym scenariuszem chronić ma właśnie zawór bezpieczeństwa, który powinien otworzyć się i wypuścić nadmiar ciśnienia. Zalecamy jednak użytkować sprzęt zgodnie z instrukcją producenta i nie narażać się na niepotrzebne niebezpieczeństwo.

Z góry kawiarki znajduje się pokrywka. Sposób jej otwierania zależny jest od modelu, najpopularniejszy jest prosty górny uchwyt. Dzięki ruchomej pokrywce możemy podejrzeć wypływający napar. Taka rewizja pomaga ocenić, czy proces przebiega wedle planu i zdecydować kiedy przerwać parzenie.

Kafetierka posiada dodatkowo metalowy filtr i uszczelkę, których zastosowanie jest dość oczywiste.

Jaką kawiarkę wybrać. Kawiarka Bialetti rozłożona na częsci.

Historia kawiarki

Nie ukrywamy, że choć urodziliśmy się w XX wieku, to bliżej jego końca, niż początku. Z tego względu szalenie trudno sprawdzić nam prawdziwość niektórych informacji i opieramy się na zewnętrznych źródłach. Podobno inspiracją do powstania kawiarki była ówczesna pralka, a jej charakterystyczny kształt nawiązuje do sylwetki żony jednego z wynalazców. Czy faktycznie tak było? Być może. W każdym razie kawiarka może być dziś uznana za najbardziej ikoniczny zaparzacz do kawy wszech czasów.

A wszystko to zaczęło się we Włoszech. W 1933 roku Alfonso Bialetti i Luigi De Ponti stworzyli pierwszą kawiarkę – aluminiowy model o kanciastym kształcie, do dziś noszący nazwę “Moka Express”. W tamtych czasach istniały już zaparzacze do kawy wykorzystujące ciśnienie, ale ten konkretny sposób działania (o którym przeczytacie niżej) był innowacją.

Głównym sprawcą sławy Moka Expressu był jednak syn Alfonso – Renato Bialetti – który przejął firmę po ojcu. Za jego czasów pierwotny model urządzenia został dopracowany, stworzono też aktualne logo marki Bialetti – “L’Omino coi baffi” (“Człowiek z wąsami”). Kawiarki Bialetti były szeroko reklamowane we włoskiej telewizji. Ciekawostka: po śmierci Renato, jego prochy – zamiast w urnie – pochowane zostały w Moka Expressie.

Dzięki prostocie użytkowania i smacznym efektom parzenia, na przestrzeni lat kawiarka stała się kluczowym elementem włoskiej kawowej kultury, a później rozprzestrzeniła się po innych krajach Europy i świata. Uwaga: choć historia kawiarki jest nierozerwalnie związana z historią marki Bialetti – bo była tą pierwszą i do dziś jest tą najbardziej popularną – kawiarki są oczywiście produkowane także przez inne firmy.

Czy kawiarka nadaje się na indukcję?

Nie wszystkie kawiarki nadają się na płytę indukcyjną. Trzeba uważnie czytać opisy producentów i sklepów, żeby nie poczuć rozczarowania. Jeśli jednak kupimy sprzęt i dopiero wtedy zorientujemy się, że całość w naszej kuchni z płytą działa źle, nie panikujmy. Zawsze możemy dokupić przejściówkę na indukcję do kawiarki. Cena zestawu wzrośnie, ale sprzęt będzie w pełni funkcjonalny. W naszym sklepie na ten moment posiadamy jeden model kawiarki, która przeznaczona jest na indukcję.

Jaką kawiarkę wybrać. Przejściówka na indukcję.

Ile kosztuje dobra kawiarka?

Cena kawiarki jest uzależniona od kilku czynników. Marka, materiał, kolor i rozmiar determinują finalną kwotę. Uogólniając, dobry moka pot w średnim rozmiarze to koszt około 140zł.

Jaka kawa do kawiarki?

Jak działa kawiarka?

Jaką kawiarkę wybrać. Zasada działania kawiarki.
Alborzagros, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Jak widać na załączonym obrazku, dolny zbiornik jest podgrzewany przez zewnętrzne źródło ciepła. Wraz z rosnącą temperaturą, rośnie ciśnienie wywierane przez powietrze i parę wodną na wodę znajdującą się w zbiorniku. Po osiągnięciu odpowiedniej wartości, ciśnienie wypycha słup cieczy do pojemnika z kawą. To tam zachodzi proces parzenia zmielonych ziaren. Gotowa kawa jest wypychana wyżej i finalnie trafia do górnego zbiornika.

Jak dbać o kawiarkę

Nie wiemy jaka idea stała za legendą mówiącą o tym, żeby nie myć kawiarki. Rozwiewamy te wątpliwości (jeśli ktoś naprawdę je miał): TAK, kawiarkę należy dokładnie czyścić po każdym użyciu. Unikać należy jednak stosowania silnych detergentów i kąpieli w zmywarce, chyba że producent danego modelu na to zezwala.

Mimo stwierdzenia we wstępie, że kawiarka to sprzęt ponadczasowy i wytrzymały, należy liczyć się z wymianą uszczelki, gdy zajdzie taka konieczność.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że rozjaśniliśmy Wam temat wyboru kawiarki. Wiecie już, żeby zwracać uwagę na rozmiar i materiał kafetierki. Znacie także budowę i zasadę działania moka pota. Jeśli któryś z tematów nie został poruszony lub uważacie, że warto byłoby rozwinąć konkretny punkt, dajcie proszę znać w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa przesyłka

Dla wszystkich zamówień powyżej 149zł

Łatwe zwroty

Skorzystaj z formularza zwrotów

Bezpieczne płatności

Stosujemy certyfikat SSL oraz szybkie przelewy