Koszyk
Główne zdjęcie - recenzja eureka specialita

Recenzja młynka do kawy – Eureka Mignon Specialita

Sami kupując sprzęty na własny użytek dużo czasu spędzamy przeglądając czeluście internetu i porównując oferty. Dopłacić do wyższego modelu, czy ten będzie wystarczający? Czy znajdziemy młynek zarówno pod espresso jak i pod alternatywy, czy niezbędne jest kupienie osobnych urządzeń? Czy taki młynek będzie odpowiedni do domu, kawiarni, na event? Zebraliśmy fakty dotyczące młynka do kawy Eureka Mignon Specialita i okrasiliśmy je własnymi przemyśleniami – mamy nadzieję, że nasza recenzja pomoże Wam w wyborze sprzętu, z którego zakupu będziecie zadowoleni.

Specyfikacja młynka do kawy Eureka Mignon Specialita

  • moc: 310 W
  • system zapobiegający zbrylaniu zmielonej kawy
  • bezstopniowa regulacja grubości mielenia
  • technologia redukująca hałas
  • dotykowy panel sterujący
  • płaskie stalowe żarna o średnicy 55mm
  • pojemność zbiornika na ziarno (hoppera): ok. 300g
  • waga: ok. 5.5 kg

Wygląd i odczucia

Młynek nie jest wielkich rozmiarów, tym bardziej może kogoś zaskoczyć odczucie masywności sprzętu przy przenoszeniu. Całość sprawia wrażenie dobrze spasowanego i porządnego urządzenia. Nasz egzemplarz jest w kolorze białym, natomiast producent oferuje całą gamę barw do wyboru.

Jak widać na zdjęciu głównym, Eureka Mignon Specialita zaczyna się (patrząc od góry) hopperem o pojemności 300g. Następnym ważnym elementem jest pokrętło do regulacji grubości mielenia. Niżej znajdziemy dotykowy panel, a pod nim wylot zmielonych ziaren. Bezpośrednio pod wylotem znajduje się przycisk który uruchamia wcześniej zaprogramowane mielenie. Kolejny element to uchwyt pomagający utrzymać kolbę w zadanym miejscu. Z boku obudowy znajdziemy jeszcze przycisk do włączania i wyłączania młynka jako całości.

Ile kosztuje młynek Eureka Mignon Specialita?

Stan na początek roku 2023 to około 2500 zł w sprzedaży detalicznej. Patrząc na galopującą inflacje cena może się szybko dezaktualizować, ale rząd wielkości pozostaje (oby) ten sam. Dodatkowo warto poczekać na promocję (albo zapytać – dla tych bardziej odważnych), rabaty potrafią sięgać kilkuset złotych!

Regulacja stopnia zmielenia w Eurece Mignon Specialita

Regulacja grubości mielenia - recenzja eureka specialita

Eureka lubuje się w stosowaniu bezstopniowej regulacji mielenia. Proces odbywa się poprzez ręczne skręcanie i rozkręcanie śruby, której główka ze skalą widoczna jest na zdjęciu. Główną zaletą takiego rozwiązania jest możliwość precyzyjnego ustawienia zadanej wartości, bez klików i pół-klików. Taki stan rzeczy ma jednak sporą wadę, a mianowicie nie wiadomo na którym obrocie kółka jesteśmy. Czy to pierwsza “1”, czy może jednak druga, tzn. po jednym pełnym obrocie. Nie brzmi to jak koniec świata, ale potrafi sfrustrować użytkownika.

Retencja i równość przemiału

Jaką retencję ma młynek Eureka Mignon Specialita? Przy naszej 18-gramowej dozie i parametrach szczegółowo opisanych w punkcie niżej, retencja wyniosła 0g! Czego chcieć więcej.

Równość przemiału oceńcie sami 😉 Naszym zdaniem jest dobrze! Pamiętać należy, że na powtarzalność bardzo wpływa ilość kawy w hopperze. Z tego właśnie powodu rekomendujemy utrzymywanie w pojemniku względnie stałej i względnie dużej ilości ziaren (czyt. zasyp hopper do końca – tak będzie łatwiej).

Równość przemiału - recenzja eureka specialita

Szybkość mielenia kawy i ustawienie dozy

Ilość mielonej kawy można w łatwy i wygodny sposób ustawić na dotykowym panelu z przodu młynka. Będąc bardziej precyzyjnym dobieramy czas z dokładnością do 0,1 sekundy i to w ten sposób regulujemy ilość wyplutej kawy. Mamy możliwość zaprogramowania pojedynczej i podwójnej dozy. Dotykowy panel to element budzący wiele emocji wśród kawowej gawiedzi. Z jednej strony to kolejny elektroniczny element, który ma prawo się psuć, z drugiej jest to bardzo wygodne i dość zgrabne pod kątem wizualnym rozwiązanie.

A jak szybko młynek mieli kawę? Zależy to oczywiście od zadanej grubości mielenia, natomiast jako że jest to młynek typowo pod espresso, wartości podajemy dla bardzo drobnego mielenia, do parzenia w kolbie. U nas jest to:

1,4 g/s ustawienie pokrętła ok. 0,2 kawa Meksyk
1,6 g/s ustawienie pokrętła ok. 1,2 kawa Brazylia

 Producent dla takiego zastosowania (espresso) podaje widełki 1,2 – 1,8g/s, czyli wszystko w normie!

Wyświetlacz młynka - recenzja eureka specialita

Czy Eureka Mignon Specialita nada się do kawiarni?

Młynek przystosowany jest do przemiału maksymalnie 1 kg kawy dziennie. Przy dozie 18-20g daje nam to wydajność 50 kaw dziennie, czyli tyle co lokal z małym ruchem, gdzie kawa jest raczej dodatkiem niż głównym produktem. 

Przyznamy się jednak szczerze, że używaliśmy swojego egzemplarza niezgodnie z zaleceniami producenta i bywały dni, gdzie na eventach przemielił on 3 kg kawy pod espresso. Nie wiemy jednak jaki wpływ ma takie użytkowanie na długowieczność sprzętu i czy przy tak dużym, a jednocześnie ciągłym obciążeniu z czasem jakość przemiału nie zaczęłaby spadać. W naszym przypadku były to pojedyncze dni intensywnego użytkowania – maksymalnie kilka w miesiącu.

Myślimy, że jeśli dopiero otwierasz kawiarnie możesz spróbować uciągnąć lokal na tym sprzęcie. Z tyłu głowy wiedz jednak, że z czasem trzeba będzie zainwestować w coś lepszego, a specialite dobrze będzie mieć w zapasie lub do wykorzystania przy mieleniu innego (mniej popularnego) ziarna w lokalu. W ogólności rekomendujemy większy młynek, z większymi żarnami, przystosowanymi do obciążeń jakimi mamy zamiar je poddawać.

Czy Eureka Mignon Specialita to dobry młynek do domu?

Naturalną kontynuacją i wnioskiem akapitu poprzedniego jest odpowiedź twierdząca. Eureka to świetny młynek do domu, kompaktowy, wydajny i względnie cichy. Naszym zdaniem trudno o konkurencyjny produkt w podobnej cenie. Postrzegamy go jako optimum między tańszymi rozwiązaniami, które pozostawiają wiele do życzenia, a profesjonalnym osprzętem baristycznym, którego nie tylko jakość, ale i cena jest na wysokim poziomie 😉

Podsumowanie

Naszym zdaniem Eureka Mignon Specialita to bardzo dobry młynek pod espresso, za bardzo przyzwoite pieniądze. Świetnie sprawdzi się w domu. W lokalach widzimy go bardziej jako backup lub młynek na mniej popularne ziarno (jeśli lokal ma więcej niż jedną kawę pod espresso). Swój egzemplarz użytkujemy już półtora roku i jesteśmy zadowoleni z wyboru jakiego dokonaliśmy. Mamy nadzieję, że nasz wpis przyczyni się do podjęcia przez Was trafnych decyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa przesyłka

Dla wszystkich zamówień powyżej 149zł

Łatwe zwroty

Skorzystaj z formularza zwrotów

Bezpieczne płatności

Stosujemy certyfikat SSL oraz szybkie przelewy