Koszyk
Czym jest drip? Na zdjęciu dwa ceramiczne dripy Hario V60

Drip – czym jest i jaki wybrać?

Tak to już bywa, że na pewnym etapie wtajemniczenia zaczynamy interesować się alternatywnymi metodami parzenia kawy. Czasem podejrzymy w kawiarni ładnie wyglądający sprzęt. Zdarza się, że w świat alternatyw wprowadza nas znajomy kawowy geek. Możemy też przypadkiem natrafić na ciekawy artykuł czy filmik w social mediach. W każdym razie, po złapaniu się na haczyk pod tytułem alternatywy, zwykle bardzo płynnie i szybko przechodzimy do dripa. To od niego większość ludzi rozpoczyna gromadzenie kawowych akcesoriów. O dripperach napisano już dużo. Bywa, że za dużo i zbyt zawile. Poniżej skrócony poradnik na temat czym jest drip i jaki drip wybrać.

Co to jest drip?

Drip, dripper, V60 – o co w ogóle chodzi? Odpowiadamy!
Drip to jedna z alternatywnych metod zaparzania kawy. Jest to stożkowy twór widoczny na zdjęciu powyżej – oczywiście rozmiar, kolor, firma i inne szczegóły mogą się różnić. Taki oto sprzęt nakładamy na kubek lub dzbanek, wkładamy do środka filtr w odpowiednim rozmiarze i wsypujemy wcześniej odmierzoną, zmieloną kawę. Następnie przelewamy kawę wodą, a ta – wypłukując to co najlepsze – skapuje do naczynia poniżej. I tak po paru minutach pyszny napar jest gotowy do picia. No dobra, teoretycznie. Praktycznie bowiem warto poczekać jeszcze kilka minut na ostygnięcie. To wtedy poczujemy aromaty w pełnej krasie.
Warto dodać, że słowo drip wyszło poza nazwę samego sprzętu i określa również napar zrobiony tą metodą parzenia. 

Jak smakuje kawa z dripa?

Bardzo dużo zależy od jakości ziaren, które zmielimy i wsypiemy do środka. Z naszej strony polecamy jasno i świeżo palone ziarna specialty (czyli wysokiej jakości). Nie bez znaczenia jest też przepis, według którego zaparzamy kawę – ilość kawy i wody, stopień zmielenia, sposób zalewania.
Prawdą jest jednak, że ta metoda parzenia ma pewne cechy charakterystyczne. I tak napar z niej uzyskany jest klarowny i lekki – szczególnie w porównaniu z bardziej tradycyjnymi metodami, takimi jak espresso, kawiarka lub po prostu kubek. Dzięki temu wyjątkowo łatwo jest wyczuć różne kawowe niuanse – drippery mają super moc ujawniania smaku drzemiącego w ziarnach! Jedno jest pewne: kawa z dripa jest charakterystyczna (i już po pierwszych zaparzeniach zrozumiecie dlaczego).

Legendarne Hario V60

Hario nie jest jedyną firmą zajmującą się produkcją takich akcesoriów – istnieją także inne marki, takie jak np. Kalita czy Kinto. Bez wątpienia jednak sprzęt Hario jest tym najbardziej popularnym. Często więc enigmatycznej nazwy V60 używa się zamiennie ze słowem drip.

Ceramiczny drip Hario V60-01. Widok z góry-boku. Hario
Na zdjęciu popularny ceramiczny drip Hario V60-01

Rozmiar

Wybór dripa nie jest trudny, ale ten punkt przeczytaj z uwagą!

Dla tych, którzy nigdy nie korzystali z dripa, to może być coś nowego. Każdy sprzęt ma deklarowaną objętość kawy, którą można w nim zaparzyć. A jakie te rozmiary są? Przygotowaliśmy dla Was grafikę, dzięki której dowiecie się, który drip będzie odpowiedni dla Was. Podane zakresy są orientacyjne. Jeden wsiąknie 300ml płynu samemu i nawet się nie zająknie, inny chętniej wypije mniejszą porcję i zostawi miejsce na ciastko. Jeśli nadal nie jesteście pewni, z doświadczenia polecamy rozmiar 02 jako najbardziej uniwersalny.

 
Grafika wyjaśniająca rozmiary dripów. Grafika dla wpisu jaki drip wybrać?

Rozmiar wybrany? Świetnie, jedziemy dalej.

Materiał

No to jaki ten drip?

Metalowy, ceramiczny, szklany czy plastikowy? Dobre wieści: materiał nie ma większego wpływu na smak i jakość przygotowanego naparu. Okazuje się więc, że jest to kwestia całkowicie subiektywna – kupujemy dripa, który najbardziej nam się podoba. Oczywiście wybór materiału implikuje takie rzeczy jak waga, czy trwałość. Każdy sprzęt ma też inną cenę. Priorytetyzację pozostawiamy jednak Wam. Jeśli przymierzacie się do zakupu pierwszego dripa i nie wiecie, czy całe te przelewanie to dobry pomysł, warto pomyśleć o budżetowym, plastikowym rozwiązaniu. Jedziecie w góry i czeka was marsz z plecakiem? Wierzcie nam, każdy gram się liczy, nie dajcie się wrobić w noszenie ceramiki! Za to w domu – gdzie waga nie będzie problemem – elegancka ceramiczna wersja sprawdzi się świetnie.

Plastikowy drip Hario V60-01. Widok z góry. Hario
Drip Hario V60-01 plastikowy. Lekki i tani

Dodatkowe akcesoria

Drip i nic więcej?

No prawie nic! Wersja minimum to dobre ziarenka, na przykład takie. Drugim kluczowym komponentem są dopasowane filtry w odpowiednim rozmiarze. Bez kawy i filtrów nie ruszymy. Reszta akcesoriów jest opcjonalna i mająca szerszy zakres zastosowania, niż tylko asystowanie w idealnym przelewie. Mowa tutaj o dobrej jakości młynku, wadze, serwerze (dzbanku) czy dedykowanym czajniku. Dobrze te rzeczy posiadać, ale da się obejść bez nich (no dobra, tylko przez jakiś czas – gadżeciarstwo wchodzi w krew).

Zestaw na start

Zestaw na start. W zestawie drip, serwer, filtry, oraz kawy BRAZYLIA i MEKSYK

Dla ceniących kompleksowe rozwiązania

Wiemy, że na początku od tych wszystkich informacji może się zakręcić w głowie. Dlatego przygotowaliśmy podstawowy zestaw z dripem w roli głównej. Jest gotowy do pracy po rozpakowaniu. W skład zestawu wchodzi plastikowy drip w (najbardziej naszym zdaniem uniwersalnym) rozmiarze 02, szklany serwer oraz 40 sztuk papierowych filtrów Hario. No i do tego dwie dobre, jasno palone kawy – BRAZYLIA oraz MEKSYK, obie wysoko punktowane.

Jeśli wolicie inny rozmiar dripa, uważacie że obejdziecie się bez serwera lub macie w domu zapas filtrów, pamiętajcie że wszystkie akcesoria można nabyć osobno. Dzięki temu możecie też skompletować unikatowy zestaw dopasowany do Waszych potrzeb.

PS. Polecamy pakiet jako ciekawą opcję na prezent.

Dalej nie możecie zdecydować, jaki drip wybrać? Zostawcie komentarz – chętnie pomożemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa przesyłka

Dla wszystkich zamówień powyżej 149zł

Łatwe zwroty

Skorzystaj z formularza zwrotów

Bezpieczne płatności

Stosujemy certyfikat SSL oraz szybkie przelewy