Koszyk
Mellita Aroma Fresh - zdjęcie główne ekspresu do kawy

Recenzja ekspresu do kawy Melitta Aroma Fresh Therm

Czy można mieć względnie tani i dobry ekspres przelewowy? Opiszemy nasze doświadczenia z modelem Aroma Fresh Therm. Szczególnie zainteresowane mogą być osoby, które chcą zaopatrzyć się prawie bezobsługowo w dużą ilość kawy na raz. Biura na kilka osób czy spotkania towarzyskie i rodzinne, to naturalne środowisko dla opisywanej Melitty. Po szczegóły zapraszam niżej!

Specyfikacja techniczna

 • moc: 1080 W
 • wymiary (WxSxG): 45cm x 27cm x 24cm
 • wbudowany młynek (stalowe, stożkowe żarna)
 • filtry rozmiar 1×4
 • blokada kapania
 • timer/wyświetlacz
 • wyjmowany pojemnik na wodę o pojemności 10 filiżanek/1,25l
 • pokrywka easy-click (łatwa obsługa jedną ręką)
 • waga: ok. 5 kg
 • i wiele innych pomniejszych cech i funkcji
Mellita Aroma Fresh - filtr do kawy i wyjmowany pojemnik

Wygląd i odczucia

Cóż, stawiając go koło 3 grupowego ekspresu dźwigniowego może nie imponować wyglądem, ale po pierwsze zawsze to kwestia kontrastu, a po drugie własnych oczekiwań i preferencji. Moim zdaniem ekspres jest neutralnie-biurowy. Czarny plastik, stal i ogólny vibe skutecznie przekonują mnie, że nie mamy do czynienia z tandetą, ale też żaden z elementów nie wyróżnia się moim zdaniem pozytywnie.

Odczucia z użytkowania idą w parze z wyglądem. Wszystko działa jak należy, klika, odklikuje, pasuje do siebie, etc.

Użytkowanie i możliwości

Był przez nas testowany pod dużymi obciążeniami (kilkanaście dzbanków kawy pod rząd) i dawał dzielnie radę! Jeden cykl zaparzania dla pełnej pojemności to około 10 min. Można w uproszczeniu stosować przelicznik 1 filiżanka – 1 minuta.

Przydatną funkcją jest sygnał dźwiękowy informujący nas, że proces parzenia się zakończył. Mała rzecz, a jak przydatna! Poza tym standardowo możemy to również zweryfikować po świecącej się (lub nie) diodzie.

Czyszczenie i odkamienianie jest zwyczajne, bez ekstremów w żadną stronę.

Mellita Aroma Fresh - zbiornik na wodę z widoczną podziałką

Dzbanek termiczny czy podgrzewana płyta?

Ekspres Melitta Aroma Fresh występuje w dwóch wersjach. Różnią się one od siebie pomysłem na ciepłą kawę. W modelu 1021-01 kawa przelewana jest do zwykłego dzbanka, a za jej stałą temperaturę odpowiada płyta grzewcza.

Z kolei w wersji therm 1021-12 napar robiony jest do dzbankowego termosu i to jego zadaniem jest utrzymywanie temperatury kawy.

Nie posiadamy i nie testowaliśmy modelu z płytą grzewczą. Bazując na opiniach innych wybraliśmy wersję z termosem i jesteśmy bardzo zadowoleni. Dzbanek przez wiele godzin utrzymuje temperaturę kawy. Testowaliśmy go również outdoorowo w jesiennych warunkach. Również wtedy po kilku godzinach napar nadal pozostawał gorący.

Mellita Aroma Fresh - dzbanek z easy-click

Regulacja grubości mielenia oraz mocy kawy

Ekspres ma wbudowany młynek, co jest moim zdaniem OGROMNYM atutem. Dzięki temu nie potrzebujemy kolejnego sprzętu na blacie. Posiada jedynie kilka ustawień grubości mielenia regulowanej przez pokrętło na górze obudowy. Czy rozwiązanie ma swoje ograniczenia? Jasne, jak wszystko, smaczniejszą kawę zrobicie mieląc precyzyjnym młynkiem ręcznym, a następnie pieczołowicie przelewając wodę według idealnego przepisu.

Ekspres daje nam również możliwość regulacji intensywności kawy poprzez kliknięcie guzika i wybór jednego, dwóch lub trzech ziarenek na wyświetlaczu. W praktyce przekłada się to na czas pracy młynka, a więc gramaturę zmielonych ziaren. Jak dokładnie? Nie wiem. Producent nie podaje nigdzie tej informacji, a mi wystarczył opisowy wybór łagodna/średnia/mocna, a następnie organoleptyczne testy. U nas wybór padł na 3 ziarenka i średnie mielenie.

Mellita Aroma Fresh - młynek i ustawianie grubości mielenia

Jaka kawa dobrze się sprawdzi w ekspresie Melitta Aroma Fresh

Do ekspresu przelewowego polecamy (uwaga!) ziarna palone pod przelew. U nas świetnie sprawdzała się zarówno Brazylia, jak i Meksyk, a po wprowadzeniu do oferty kawy z Kenii.. faworyt był tylko jeden 😉

  Dodatkowe funkcje

  Ekspres posiada również szereg mniej i bardziej przydatnych funkcji – są to:

  • zdejmowany hopper na ziarna, pozwalający lepiej wyczyścić urządzenie
  • możliwość wyłączenia młynka i wsypania zmielonej kawy bezpośrednio do filtra
  • timer, dzięki któremu możemy zaprogramować godzinę, o której kawa zrobi się sama
  • wyjmowany pojemnik na filtr – fajne ułatwienie przy wyrzucaniu zużytego filtra z kawą
  • program automatycznego odkamieniania
  Mellita Aroma Fresh - wyświetlacz/timer/panel sterowania

  Czy to dobry ekspres do kawiarni?

  Moim zdaniem tak! Oczywiście nie do każdej i nie zawsze, ale.. tak!
  W lokalu sercem z pewnością jest i pozostanie ekspres kolbowy, natomiast świadomość klientów rośnie. Coraz więcej osób pyta o alternatywne metody parzenia czy tzw. szybki przelew. Pomyślcie tylko, za mniej niż 1000zł możecie wprowadzić do lokalu zupełnie inną kawę, parzoną z innych ziaren, jako alternatywę (!) do klasycznych pozycji. Wydawka takiej kawy jest wielokrotnie szybsza niż ma to miejsce w przypadku kawy z ekspresu kolbowego. Obsługa sprzętu jest dużo łatwiejsza i nie wymaga szkolenia. A dla punktów takich jak cukiernie i piekarnie, które chciałby poszerzyć swoją ofertę niewielkim kosztem – nie widzę lepszej alternatywy.

  Oczywiście jeśli jesteście kawiarnią bardzo specialty i korzystacie z rozwiązań typu Fetco czy minimum Moccamaster, prawdopodobnie nie będziecie usatysfakcjonowani opisywaną dziś Melittą.

  Czy to dobry ekspres do domu?

  Zdecydowanie! Tak jak wspomniałem, jest bardzo kompaktowy i samowystarczalny poprzez wbudowany młynek, nie zabiera więc dużo miejsca w kuchni. Możecie zrobić sobie zapas kawy na cały dzień i dolewać ciepły napar, jak tylko przyjdzie Wam ochota. Melitta Aroma Fresh potrafi też obsłużyć całą gawiedź za jednym zapełnieniem (przyznajcie się ile czasu spędziliście w kuchni zaparzając kolejnego dripa dla gości lub czekając aż ekspres kolbowy się odpowiednio nagrzeje..). Nie muszę chyba mówić więcej, zdecydowane TAK.

  Mellita Aroma Fresh - stożkowe żarna w ekspresie

  Ile kosztuje Melitta Aroma Fresh?

  Cena zakupu waha się od 700 do 1000zł w zależności od sklepu, wersji i promocji. Czy to dużo czy mało, niech każdy oceni we własnym zakresie. Dla nas cena jak najbardziej adekwatna i akceptowalna, biorąc pod uwagę robotę, którą ekspres robi w naszej firmie.

  Podsumowanie

  Naszym zdaniem Melitta Aroma Fresh to bardzo dobry wybór do małego biura i domu, a nawet do lokalu gastronomicznego przy zachowaniu w pamięci ograniczeń ekspresu. Za stosunkowo niewielkie pieniądze mamy bardzo wydajny sprzęt robiący smaczną kawę. My jesteśmy zadowoleni z wersji z dzbankiem termicznym, nie mieliśmy okazji używać modelu z opcją podgrzewania. 

  Jeśli zastanawiacie się czy wziąć – weźcie, na moją odpowiedzialność!

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Darmowa przesyłka

  Dla wszystkich zamówień powyżej 149zł

  Łatwe zwroty

  Skorzystaj z formularza zwrotów

  Bezpieczne płatności

  Stosujemy certyfikat SSL oraz szybkie przelewy