Koszyk
Zdjęcie główne - recenzja młynka eureka mignon filtro

Recenzja młynka do kawy – Eureka Mignon Filtro

Czy to dobry młynek pod alternatywy? Czy można zmielić w nim kawę pod espresso? Czy jest warty swojej ceny? My też kilka lat temu stojąc przed wyborem młynka zadawaliśmy sobie te pytania. Dziś bogatsi o doświadczenia dzielimy się swoimi przemyśleniami dotyczącymi młynka Eureka Mignon Filtro.

Specyfikacja młynka do kawy Eureka Mignon Filtro

  • moc: 310 W
  • bezstopniowa regulacja grubości mielenia
  • pojemnik na zmieloną kawę
  • płaskie stalowe żarna o średnicy 50mm
  • pojemność zbiornika na ziarno (hoppera): ok. 300g
  • waga: ok. 5.6 kg

Wygląd i odczucia

Młynek wykonany jest w kolorze czarny mat. Całość jest masywna i dobrze spasowana. Sprzęt już na pierwszy rzut oka i pierwszą próbę podniesienia budzi zaufanie swoją porządnością. Jedynym negatywnie wyróżniającym się elementem jest plastikowy pojemnik na zmieloną kawę, który już na start sprawia mało praktyczne wrażenie.

Szybkość mielenia kawy i ustawienie dozy

włącznik młynka - recenzja młynka eureka mignon filtro

Młynek nie jest demonem szybkości. To ile zajmie nam zmielenie porcji kawy, zależy od wybranej grubości mielenia. Producent podaje widełki 1,5-2,1g/s. U nas przy mieleniu do dripa (trzecie 0 na pokrętle) jest to 0,8g/s (pojedyncza doza) oraz 1,3g/s (zapełniony hopper). Wszystkie testy wykonywaliśmy na naszej kawie z Meksyku. Są to średnio-jasno palone ziarna. Dla ciemno palonych ziaren szybkość mielenia może się poprawić, natomiast trudno nam uwierzyć w deklarowane przez producenta 2,1g/s. Naszym zdaniem jedyna szansa na taki wynik to grube mielenie, bardzo ciemno palona kawa i hopper zasypany pod korek.

W omawianym modelu Eureki nie ma żadnej możliwości ustawienia czy zaprogramowania dozy! Młynek uruchamia się poprzez wciśnięcie guzika w dolnej części obudowy. Urządzenie mieli ziarna tak długo, jak wciśnięty jest przycisk. Zatem aby uzyskiwać powtarzalne dozy pod względem gramatury, a co za tym idzie powtarzalny napar, ziarna należy ważyć przed wsypaniem.

Regulacja stopnia zmielenia w Eurece Mignon Filtro

W tym modelu, podobnie jak na przykład w modelu Eureka Specialita zastosowano bezstopniową regulację mielenia kawy. Co oznacza to w praktyce? Musimy określić punkt zero poprzez stopniowe skręcanie pokrętła i uruchamianie młynka. W momencie gdy ziarna zaczną o siebie trzeć należy niezwłocznie cofnąć się o tyle, by tarcie nie występowało. W ten sposób wiemy już gdzie jest “zero” młynka. Teraz trzeba znaleźć i co gorsza zapamiętać inne ustawienia dla danych metod parzenia. Co ważne i czasami kłopotliwe pokrętło można obracać wielokrotnie i łatwo się w tym pogubić (np. dwa pełne obroty i 2). Zaletą bezstopniowej regulacji jest możliwość znalezienia perfekcyjnego ustawienia bez ograniczeń w postaci klików.

pokrętło do regulacji grubości mielenia - recenzja młynka eureka mignon filtro

Retencja i równość przemiału

Pojęcie retencji większość osób kojarzy z wodą. Zbiorniki retencyjne, retencja wody w organizmie etc. W przypadku młynków do kawy definicja jest podobna. To po prostu tendencja młynka do zatrzymywania w sobie kawy.

Dla kilkunastogramowej porcji kawy uzyskaliśmy retencję na poziomie 0,2-0,3 gramy. Naszym zdaniem wynik w okolicy 1-2%, to całkiem przyzwoita wartość. Pamiętajmy, że młynek możemy po mieleniu czule poklepać po pleckach i zachęcić go w ten sposób do wyplucia reszty zmielonych ziaren.

Poniżej prezentujemy kilka wybranych grubości mielenia. Są to kolejno na pokrętle pierwsze 0, drugie 0, trzecie 0 i czwarte 0. Równość przemiału oceńcie sami, naszym zdaniem na domowe zastosowanie nie jest źle!

różne grubości mielenia - recenzja młynka eureka mignon filtro

Czy Eureka Mignon Filtro to dobry młynek do domu?

Każdy ma inne wymagania. Dla kawowych purystów, których setup mógłby zawstydzić niejedną kawiarnię, może to być sprzęt niewystarczający. Jednak naszym zdaniem sprawdzi się dobrze w domowych warunkach i bardzo przyspieszy proces przygotowania kawy. Młynek dedykowany jest do alternatyw, ale naszym zdaniem do zastosowania domowego da radę zmielić również pod kolbę co czyni go uniwersalną maszyną.

Młynek jest średniogłośny. Nie mierzyliśmy natężenia dźwięku, możecie więc bazować tylko na naszych odczuciach. Znamy i mamy zarówno głośniejsze, jak i cichsze elektryczne młynki do kawy. Robiąc poranną kawę nie obudzicie sąsiada, ale domownicy którzy mają do pracy na później mogą nie być zadowoleni.

Czy Eureka Mignon Filtro nada się do kawiarni?

Model Filtro na pewno nie nada się do komercyjnego mielenia pod espresso. Z pewnością nie jest to również sprzęt dedykowany do dużych obciążeń. Po zmieleniu kilkudziesięciu gram nawet pod alternatywę może się solidnie zasapać i będzie potrzebować trochę czasu, żeby wrócić do siebie. Mowa oczywiście o podgrzewaniu ziaren, którego nie sposób uniknąć przy mieleniu na większą skalę.

Również jeśli chodzi o wygodę i ergonomię pracy znamy lepsze wybory niż młynek Eureka Mignon Filtro. Jedyne zastosowanie jakie widzimy, to mielenie w nim kawy pod metody alternatywne przy niewielkim ruchu w lokalu, ale i tutaj zastanowiłbym się dwa razy.

Ile kosztuje młynek Eureka Mignon Filtro?

Cena regularna młynka waha się w okolicach 1100zł. Wciąż jednak można znaleźć promocję i zakupić sprzęt poniżej 1000zł. (Artykuł pisany w połowie 2023 roku). Naszym zdaniem stosunek jakości do ceny jest zadowalający.

Nasze opinie i przemyślenia

Kilka luźnych uwag i spostrzeżeń z naszej strony.

Przez zastosowanie bezstopniowej regulacji mielenia możemy w młynku zmielić kawę również pod espresso. Co w kontekście domowym daje nam bardzo uniwersalny sprzęt. Oczywiście wygodniej i smaczniej mieć osobny młynek do alternatyw, a osobny do espresso, ale powiedzcie to ograniczonemu miejscu na blacie i nierozciągliwemu domowemu budżetowi.

Brak możliwości programowania dozy jest dla nas sporym minusem.

Dla nas pojemnik na kawę jest niewygodnym nieporozumieniem. Po co to i dlaczego? Ani to ładne, ani wygodne. Nie miał u nas szansy się pobrudzić, wrócił do pudła tak szybko jak szybko z niego wyszedł.

Używamy młynka na swoje potrzeby ponad 2 lata i uważamy, że były to dobrze wydane pieniądze.

pojemnik na zmieloną kawę - recenzja młynka eureka mignon filtro

Podsumowanie

Eureka Mignon Filtro to naszym zdaniem dobry sprzęt do warunków domowych dla początkujących fanów alternatyw, którzy do parzenia kawy podchodzą bez pedantyzmu. Nie jest on pozbawiony wad i ograniczeń, ale za cenę 1000zł można mieć naprawdę porządny młynek do kawy. Wymagający klienci z większym budżetem, w tym gastronomia, powinni szukać droższych i lepszych rozwiązań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa przesyłka

Dla wszystkich zamówień powyżej 149zł

Łatwe zwroty

Skorzystaj z formularza zwrotów

Bezpieczne płatności

Stosujemy certyfikat SSL oraz szybkie przelewy